Uzaktan veya Hibrit -İstediğiniz Yerden Çalışmak İçin 5 Önemli İpucu

Uzaktan çalışırken ekiplerinizi nasıl yöneteceğinizi ve birlikte nasıl zamanı boşa harcamadan çalışacağınızı belirlemek, başlangıç için biraz zorlayıcı olabilir. Fakat Asana ile şirketinizi en büyük hedeflerden, en küçük proje ve görevlere kadar istediğiniz yerden kolaylıkla yönetebilirsiniz.

Uzaktan veya hibrit çalışarak başarılı olmanın en iyi yolu, işi yapmak için ihtiyacınız olan tüm araçlara ve bilgilere sahip olduğunuzdan emin olmaktır. Asana, tüm bu bilgi ve araçlara kolayca ulaşmanızı sağlayarak, nereden çalışıyor olursanız olun sizin ve ekibinizin hedeflerini gerçekleştirmeye her zaman yardımcı olur.

Uzaktan çalışırken ekipleriniz arasında güven oluşturun.

Eğer ofiste değilseniz, şirketinize bağlılık hissetmeniz normalden biraz daha zor olabilir. Yöneticiler uzaktan veya hibrit çalışırken, çalışanlarının ne üzerine çalıştıklarına dair doğrudan bir fikre sahip olmadıkları için endişeye kapılabilirler. Fakat çalışanlar için bu durum daha zorlayıcıdır; çalışanlar yaptıkları işlerin yöneticileri tarafından farkedilmediğini düşündüğünde endişeye kapılabilirler. Sonuç olarak, hem yöneticilerin hem de çalışanların iş ortamına karşı güven ve bağlılık hissetmeleri için daha çok görünür olmaya ihtiyaçları vardır.

İşbirliğini sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmek için Asana ile ekipleriniz birbirinin görevlerini kolayca takip edebilir.

Asana, şirketinizdeki herkesin görevlerinde netlik kazanmasına yardımcı olur. Böylece ekibiniz uzaktayken bile kimin, ne zaman ve ne yaptığını kolaylıkla bilebilirsiniz.

1- Anlık görüşmeler ve talepler için özel bir proje oluşturun.

Ofiste çalışmanın avantajlarından biri kahvenizi tazelerken, iş arkadaşlarıyla yapılan ayaküstü sohbetlerdir. Bu sohbetleri telefonda veya mesajlaşma uygulamalarında sağlamak neredeyse imkansızdır. Bu nedenle Asana uzmanları, benzer beyin fırtınalarını gerçekleştirebilmek için anlık konuşmaları ve fikirleri barındırabileceğiniz özel bir proje oluşturmanızı tavsiye ediyor.

İş arkadaşlarınızdan tek seferlik, rastgele mesajlar almak için bir proje oluşturarak, gelen anlık talepleri iş akışınıza göre kolaylıkla düzenleyebilirsiniz. Genellikle birbirinizden alabileceğiniz anlık taleplere yardımcı olabilmek için talep formu göndermeyi tercih edebilirsiniz. Oluşturacağınız bu tarz projelerle ekibinizin iş yükünü ve zaman dağılımını en doğru şekilde Asana üzerinden yönetebilirsiniz.

2- Durum güncellemeleri ile uzaktan çalışan ekibinizi güncel tutun.

Uzaktan çalışan ekiplerinizi gelişmeler ve süreçler hakkında güncel tutabilmek için düzenli aralıklarla durum güncellemeleri paylaşabilirsiniz. Böylece Asana ile ekibinizi gelişmeler hakkında her zaman güncel tutabilirsiniz.

Ekibinizin belli bir kısmını bilgilendirmek istediğiniz zamanlarda ilgili göreve veya projeye iş arkadaşlarınızı etiketleyerek, iletişime geçebilirsiniz. Bu yöntem ekiplerinizle sağlıklı iletişime geçmenin ve fikirlerinizi tartışabilmenin en pratik yoludur.

3- Konuşmalara ve yorumlara bağlam ekleyin.

Başarılı bir uzaktan çalışma planı oturtmak için ekibinizle yüz yüze yapamayacağınız görüşmeleri telafi etmek zorundasınız. Öncelikli kullandığınız iletişim uygulaması, ister e-posta, ister Slack, isterseniz de Asana olsun çalışanlarınızın üzerinde çalıştıkları görevler hakkında ihtiyaç duydukları tüm bağlamları ve kaynakları onlara sağlamanız gerekiyor.

Asana ile tüm görevleri ve bağlamlarını kolaylıkla izleyebilirsiniz. Örneğin bir blog gönderesi hazırlıyorsunuz diyelim; bir sonraki adım için neler yapmanız gerektiğini veya düzeltilmesi gereken bir yerin iş arkadaşınız tarafından düzeltildiğini, ilgili görevin altında yorum olarak takip edebilirsiniz. Böylece ekibiniz ve siz, gelişmeleri takip etmek için gerekli tüm bağlamlara istediği zaman ulaşabilirsiniz.

4- Projelerinize ne zaman ve nerede çalıştığınızı belirtebileceğiniz custom field’lar ekleyin.

Custom field’lar görevlerinizi kontrol altında tutmak ve takip etmek için harika bir yöntemdir. Özelleştirmiş olduğunuz bu alanlar ile iş arkadaşlarınızın ne üzerinde ve nerede çalıştığını bir bakışta anlayabilirsiniz. Oluşturduğunuz bu özel alanlar size görevin ne kadar süreceğini, önceliğini veya büyüklüğünü netleştirmenize olanak tanır.

Eğer uzaktan çalışmayı planlıyorsanız, bir projenin uzaktan tamamlanıp tamamlanamadığını belirten bir özel alan oluşturabilirsiniz. Hem böylece, ilgili custom field’ı filtreleyerek “Asana Gelişmiş Arama” raporlaması ile ekibinizin uzaktan nelerin başarabildiğini veya başaramadığını görebilirsiniz.

5- Erişilebilir olmak ile ulaşılabilir olmak arasındaki ayrımı belirleyin.

Uzaktan çalışan olmanın getirdiği en büyük zorluklardan biri “her zaman çevrimiçi olma” hissini dengeleyebilmektir. Hafta sonları e-postalara yanıt verme ya da sabah ilk olarak e-postaları kontrol etme gibi görevleri, çoğu uzaktan çalışan bir zorunluluk olarak hissetmektedir. Bu çalışma hali tükenmişliğe ve diğer olumsuz iş yeri etkilerine yol açabilir.

Uzaktan çalışırken, erişilebilir olmak ile ulaşılabilir olmak arasındaki ayrımı yapmak önemlidir. Ofisiniz nerede olursa olsun, mola vermek ve iş gününüzün sınırlarını belirleyebilmek oldukça önemlidir. Bu nedenle iş arkadaşlarınıza görevleri hemen yanıtlamayacağınızı bildirmek için Asana’nın “away” özelliğinizi kullanmak sınırlarınızı büyük derecede dengeleyecektir.

Uzaktan çalışırken yapılacak en iyi şey, ekibinizle her zaman iletişim halinde kalabilmektir. Kuvvetli bir iş birliği sağlamak için gerekirse normalden daha fazla iletişim kurmanız gerekmektedir.

Ekipleriniz, uzaktan veya hibrit çalışırken Asana ile nasıl sağlıklı iletişim kuracağını öğrenmek ve güçlü işbirliğini deneyimlemek için şimdi Omtera danışmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Asana’yı şimdi ücretsiz deneyebilirsiniz!

--

--

Müşteri ve takım etkileşimine yepyeni bir yaklaşım! #Freshworks #Asana

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Omtera

Müşteri ve takım etkileşimine yepyeni bir yaklaşım! #Freshworks #Asana